23. marca 2021

Toto všetko žije v našich ústach!

Hotová botanická záhrada! Dutinu ústnu nám obhospodaruje množstvo „podnájomníkov“. Vo vlhkom prostredí, pri teplote 36 stupňov a kvalitnej strave sa im páči. Baktérie, meňavky, huby, bíčikovce. Ak sa na svoju dentálnu hygienu vykašlete a zubná kefka s „medzizubkou“ dovolenkujú už dlhší čas v pohári, začnú mikróby škodiť.

ZUBY

Entamoeba gingivalis:  Meňavka zubná sa ako handra kĺže po zuboch, naťahuje sa na ďasno a pokračuje ďalej k mandliam. Zvieratko sa v neudržiavanej dutine vyživuje baktériami a bielymi krvinkami.

Actinomyces  israelii – Žiariaci hríb: Napriek svojmu názvu nepatrí medzi huby, ale je baktériou. Darí sa jej zarytej hlboko v ďasne a na oslabených zuboch. Ak sa usídli na sliznici, môžu sa vytvárať fistuly veľké ako špendlíkové hlavičky. V neskoršom štádiu môže dokonca vyvolať aktinomzkózu, chronické zápalové ochorenie.

Streptococcus mutans – škodlivé baktérie: Ako perly na šnúrke je táto baktéria prilepená na zubnej sklovine a postupne mizne v trhlinách alebo medzi zubami. Ak si nájde dostatok potravy, okamžite sa rozšíri a mení cukor zo zvyškov jedla na kyseliny. Tie potom rozdrobujú sklovinu a neskôr kazia zuby.

Streptococcus mutans

ĎASNÁ

Actinobacillus actinomycetem comitans: Krvácajú vám ďasná? Svoju prácu odviedol tento nezbedník. Zárodok sa pokojne usídli v ďasnovom žliabku a ak si zuby nečistíte a medzi zubami vám ostanú výdatné hody, mikróbom sa začne dariť. Ďasno sa zapáli, bolí a krváca. Krčok zuba ostane voľný.

Actino bacillus actinomycetem comitants

Porphyromonas gingivalis: Zápach z úst? Tu je vinník. Okrem toho má táto baktéria na svedomí aj zápaly ďasien a kazenie zubov.

Porphyromonas gigivalis

JAZYK A SLIZNICA

Candida albicans – kvasinky: NA jazyku si tento hríbový pletenec hovie v podobe nití. Normálna ústna flóra zabezpečuje, že sa nerozšíri, no pokiaľ je pre chorobu oslabená, rozrastie sa rýchlosťou blesku. Výsledkom je múčnivka v podobe žltobieleho slizovitého povlaku. Aj táto baktéria kazí zuby a zapaľuje ďasná.

Candida albicans

Mliečne baktérie – lactobacily: Zaberajú v ústach obrovské plochy. Patria síce k zdravým zárodkom, no vytvárajú aj kyselinu mliečnu, ktorá atakuje zubnú sklovinu.

Lactobacius

Treponema denticola: Tento adenovírus je úzko prepojený s pôvodcom syfilisu. Pri zlej ústnej hygiene rád vylezie do ďasnových vačkov a spôsobí parodontitídu.

Podobné články

27. mája 2020
25. apríla 2020
14. apríla 2020
14. apríla 2020
Krajský predseda asociácie dentálnych hygieničiek
Člen Slovenskej komory medicínsko technických pracovníkov
menucross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram