27. mája 2020

COVID-19 koronavírus

Dentálna hygiena v období COVID-19 a náš „svieži dych“ v rúšku.

Dentálny hygiena sa týka orálneho zdravia, ktoré je prepojené so zdravím celého organizmu a hlavne prevencie vzniku mnohých závažných ochorení, ktoré sa prejavujú aj inde v tele ako v dutine ústnej. Prenos baktérii krvnou cestou do celého krvného riečišťa spôsobuje ich negatívny vplyv a tak sa krvnou cestou veľmi ľahko dostávajú do dôležitých orgánov tela ako sú srdce, mozog, obličky, štítna žľaza, podieľajú sa taktiež vo vysokej miere na vzniku artritíd a trombóz.

Z tohto a iných dôvodov je orálne zdravie dôležité pre náš zdravý život a vyhýbanie sa rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k následnému vzniku iných ochorení, vplyvom prítomností baktérii v tele, ktoré spôsobujú zníženie imunity a následne zvýšenú náchylnosť k vzniku ochorení, alebo zaradenie sa do rizikovej skupiny, ktorá je zároveň náchylnejšia na atak vírusov na organizmus.

Pravidelnou dentálnou hygienou predchádzame vzniku kazov na tvrdých tkanivách v dutine ústnej (zuby), ktorých prítomnosťou vzniká hnilobný proces v ústach a parodontologickým ochoreniam, ktoré majú ireverzibilný (nezvratný) priebeh a sprevádza ich zápalový proces.

Preto je dôležité nevynechať pravidelnosť ošetrenia na dentálnej hygiene, dodržiavať domácu starostlivosť, ktorú Vám doporučí dentálna hygienička a naďalej sa zaujímať o svoje orálne zdravie, tak ako pred situáciou COVID-19. Zachovať svoje orálne zdravie pre zdravie celého organizmu a tým sa zároveň vyhnúť zvýšenej náchylnosti na atak vírusov. Podporovať a zvyšovať svoju imunitu, ktorá sa vie s týmito záležitosťami „pobiť“ a vyhrať. Na to je náš organizmus prispôsobený, vytvorený, „skonštruovaný“ na to máme T- a B-lymfocyty.

Každodennou súčasťou nášho „outfitu“ sa stalo tvárové rúško na prekrytie úst a nosa. Slúži v prvom rade ako bariéra na eliminovanie faktoru prenosu nákazy kvapôčkami slín pomocou ktorých sa šíri vírus. Človek je vďaka nemu vystavený podstatne nižšiemu množstvu škodlivín. Všetky typy rúšok majú aj druhý dôležitý benefit. Bránia tomu, aby ste sa zbytočne nedotýkali tváre.

A dostávame sa k hlavnej téme, ktorou je váš dych. Práve v tomto čase nosenia rúšok môžete pocítiť jeho „čerstvosť a sviežosť“. Pravidelnou starostlivosťou a návštevami profesionálov na dentálnu hygienu sa nemusíte obávať ani toho vlastného dychu v rúšku, s ktorým trávime momentálne väčšiu časť dňa. Doporučenia bavlnené rúško prať pri vyšších teplotách a žehliť naparovacou žehličkou by sme podporili aj z týchto závažných dôvodov, ako je vaše orálne zdravie. Za normálnych okolností, pri dodržiavaní pravidelnej perfektnej domácej starostlivosti sa vám odvďačí váš svieži dych. Avšak pretrvávajúce a zanedbané problémy v ústach majú za následok ovplyvnenie dychu negatívnou cestou a to je jeho nepríjemný zápach, ktorý neprekryje ani použitie ústnych vôd a zubných pást, ktoré zásadne neriešia daný problém, len zakryjú „na 5 minút“ a opäť sme tam kde sme boli.

Premnožené agresívne baktérie v dutine ústnej sa prenášajú. A tie tu boli aj pred koronavírusom.

a naša vzácna rada?

Nezabúdajte popri premedializovaným aktuálnym hrozbám z vírusov aj na iné nebezpečenstvá, ktorými su agresívne baktérie! Sú príčinami zápalov a vzniku vážnych život ohrozujúcich ochorení ako napríklad infarkt myokardu, mozgové príhody, ale aj ťažké artritídy.

"Náš záujem o vás sa začína objednávkou"

Podobné články

27. mája 2020
25. apríla 2020
14. apríla 2020
14. apríla 2020
Krajský predseda asociácie dentálnych hygieničiek
Člen Slovenskej komory medicínsko technických pracovníkov
menucross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram