25. apríla 2020

ORTOPANTOMOGRAM

Ortopantomogram (skr. OPG) je röntgenový záznam hornej a dolnej čeľuste. Na ortopantomograme je vidieť kosti hornej čeľuste, nosovú a prínosové dutiny, sánku, čeľustný kĺb, všetky zuby, aj neprerezané. Zhotovuje sa na ortopantomografe - röntgenovom prístroji.

OPG je dôležitou súčasťou komplexnej stomatologickej preventívnej prehliadky a taktiež dôležitou súčasťou vyšetrenia na dentálnej hygiene.

Profesionálne a precízne vyšetrenie vyžaduje maximálny prístup k faktom, ktoré sú podložené dokumentáciou. OPG je ich nezameniteľnou súčasťou. Podáva nám dôkladný pohľad do štruktúr, ktoré nenahradí iné vyšetrenie.

"bez OPG snímky vám nikto nemôže povedať či máte, alebo nemáte kaz"

... lebo iba na rtg zázname môžeme vidieť napríklad medzizubné priestory - inak miesto, kde vzniká až 99% kazov. Malé začínajúce kazy v medzizubnom priestore (ktoré vznikajú, keď nečistíme tento priestor medzizubnou kefkou) sa nachádzajú pod bodom kontaktu "medzizubne" a tento priestor nie je voľným okom dostupný. Hlavne v zadných úsekoch chrupu.

Dôležitou súčasťou pri vyšetrení na dentálnej hygiene je dôkladná analýza opg, na ktorom hodnotíme okrem kazov a neprerezaných zubov, stav alveolárnej kosti (v ktorej sú uložené zuby), periodontálne štrbiny (priestor medzi kosťou a koreňom zuba, v ktorom sa nachádza periodontálne väzivo) a taktiež je veľmi dobre viditeľný subgingiválny zubný kameň (zubný kameň pod ďasnovou úrovňou, na koreňovej časti zuba) - aj tieto informácie slúžia na správnu diagnostiku

Podobné články

27. mája 2020
25. apríla 2020
14. apríla 2020
14. apríla 2020
Krajský predseda asociácie dentálnych hygieničiek
Člen Slovenskej komory medicínsko technických pracovníkov
menucross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram