14. apríla 2020

Parodontitída

 Ochorenie, ktorého názov straší väčšinu ľudí. Začína nenápadne, ale môže končiť úplnou stratou zubov. Jedná sa o zápalové ochorenie bakteriálneho pôvodu. Postihuje závesný aparát, ktorý drží zuby v kosti a aj samotnú kosť.

 ZÁPAL V ÚSTACH = ZÁPAL V TELE.

Predstupňom parodontitídy je zápal ďasien (gingivitída). Dôvodom vzniku je bakteriálny povlak, ktorý spôsobuje zápal ďasien. Pokiaľ tento povlak pravidelne mechanicky neodstraňujeme, začína sa mineralizovať, vrství sa a vytvrdzuje na kameň. Zubný kameň spolu s povlakom dráždia a poškodzujú ďasná. Keď je toto dráždenie dlhodobé, telo začína reagovať a hrozí strata kosti, v ktorej je zub uložený.

Medzi najčastejšie príznaky patrí zápach z úst. Ďalším príznakom je krvácanie z ďasien  pri čistení zubov a jedení alebo kývanie zubov.

Je dôležité vedieť, že parodontitída je zápalové ochorenie, ktoré ohrozuje celkové zdravie! Baktérie sa krvnými cievami (ktorých je v dutine ústnej mimochodom veľké množstvo) dostávajú do celého organizmu a ovplyvňujú vo vysokej miere zdravie dôležitých orgánov. To znamená, že parodontitída je rizikovým spúšťačom vážnych ochorení mozgu, srdca, obličiek, štítnej žľazy, artritídy, trombózy, ...

Aj pri tomto ochorení existujú rizikové faktory. Jedným z najvýznamnejších faktorov je fajčenie. V prípade fajčiarov sa riziko vzniku parodontitídy výrazne zvyšuje. Dôvodom je nikotín, ktorý sťahuje cievy (nemusí sa prejaviť krvácanie z ďasien), spomaľuje obnovu buniek väziva a zápach z úst je potlačený fajčiarskym "parfémom"

PARODONTITÍDA NIE JE DEDIČNÉ OCHORENIE!  Máte to vo svojich rukách. To, že člen vašej rodiny prišiel o zuby v 50 tke neznamená, že to nevyhnutne čaká aj vás.

Žiadna zubná pasta alebo ústna voda vám nepomôže. Dôležitá je vždy prevencia – predísť jej vzniku. Dôkladná preventívna prehliadka, opg snímky a pravidelné návštevy na dentálnej hygiene!

A ak už je diagnostikovaná, je dôležitá liečba a stabilizácia stavu.

Ak máte strach alebo podozrenie, že práve vy trpíte parodontitídou neváhajte nás navštíviť a my vám pomôžeme. Stačí sa objednať.

Podobné články

27. mája 2020
25. apríla 2020
14. apríla 2020
14. apríla 2020
Krajský predseda asociácie dentálnych hygieničiek
Člen Slovenskej komory medicínsko technických pracovníkov
menucross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram