9. apríla 2020

Mýty o zuboch

V každom odbore sa stretávame s rôznymi mýtmi. Na poli dentálnej hygieny to nie je inak. Pravdivosť týchto mýtov je niekde medzi nosením alobalovej čiapky na ochranu myšlienok a natieraním striech horčicou proti gama žiareniu.  Mýty ohĺadom zubov sú podložené asi podobne ako už spomenuté no ak by ste sa nimi riadili, zanedbávate svoje zdravie a môžu sa dostaviť nechcené výsledky (kazy, krvácanie ďasien a pod.). V tomto článku vymenujeme tie najčastejšie a uvedieme ich na správnu mieru.

Dentálnu hygienu stačí absolvovať raz ročne??

Frekvencia návštev u nás určujeme individuálne a v závislosti od stavu vašich zubov a ďasien. Dentálnu hygienu by ste mali vo všeobecnosti absolvovať minimálne 2 krát ročne. Pacienti, ktorí nosia fixný aparát alebo trpiaci parodontitídou, vyššou kazivosťou zubov, by mali absolvovať dentálnu hygienu častejšie a to 3 - 4 ročne. Všetko sa však odvíja od viacerých faktorov, od diagnózy, od spolupráce pacient - ošetrujúci. V zásade znamená, každé vynechané ošetrenie ovplyvní ďalšiu návštevu. A možno pre niekoho zaujímavosť, u nás zásadný postup ... pri každom prvom komplexnom ošetrení musí byť pacient odoslaný na OPG snímok, ktorý zaručuje určenie správnej diagnózy a následne správne určenie frekvencie ošetrení. A o tom že profesionálnu dentálnu hygienu robí dentálna hygienička (stomatológ, preventistka, sestrička) snáď nemusíme rozpisovať. Trvanie jedného sedenia je priemerne 60 min.

Ústna voda vyčistí priestory kde sa kefka nedostane??

Slogan, ktorý je známy od firmy predávajúcej ústne vody. Mýtus, že po vypláchnuti ústnou vodou máme čisté všetky strany zubov sa nezakladá na pravde. Ústna voda sa síce dostane aj do medzizubných priestorov ale nevyčistí. Na odstránenie nežiadúceho povlaku na povrchu zuba je potrebné mechanické čistenie správnymi pomôckami - zubnou kefkou a medzizubnou kefkou správnej veľkosti!

Nevyhnutné na udržanie zdravých zubov je technika čistenia klasickou zubnou kefkou a používanie správnej veľkosti medzizubných kefiek.

Ústne vody a pasty liečia parodontitídu??

Ako sme spomínali v druhom bode, najdôležitejšie je mechanické odstránenie povlaku. Parodontitída je následkom dlhodobo zanedbanej dentálnej hygieny. Vzniká pôsobením baktérii zubného kameňa, ktorý nie je možné odstrániť ani mechanicky pri dennej domácej ústnej hygiene.  Pridružený je zápal a rezorbcia (úbytok kosti), čo je nezvratný stav, ktorý sa snažíme pravidelnou ambulantnou dentálnou hygienou preliečiť, zastaviť a zastabilizovať. Použitie špeciálnych liečebných ústnych vôd a pást je len doplnkom, ktoré slúži na antibakteriálnu podporu po dokonalom odstránení zubného kameňa a povlaku v parodontálnych vačkoch. Správne a účelové použitie doporučuje dentálna hygienička podľa zdravotného stavu.

Tejto diagnóze predchádza ľahšia forma - gingivitída, ktorá sa prejavuje zápalom, opuchom a krvácaním ďasien. To znamená, že parodontitíde sa dá predísť správnou preventívnou prehliadkou!

Mnoho pacientov pri tomto probléme siahne po paste, či ústnej vode s domnienkou že tento problém vyriešia. Avšak opak je pravdou. Zubné pasty a ústne vody nám zápal spôsobený prítomnosťou baktérií v povlaku a zubnom kameni nevyliečia, len prekryjú problém dočasne. Účinok pás a vôd je klamlivý, pretože obsah spôsobuje utlmenie krvácania, ale nenahrádza vyčistenie zubného kameňa a povlaku.

Kazy a parodontitída sa dedia??

Dlhé roky počúvame, že kazy, a časté opakovanie sa zápalov ďasien nachádzajúce sa v ústnej dutine a na zuboch pacientov sú zdedené od rodičov. Je to len najjednoduchšie vysvetlenie, ktorým  sa vyhýbame pravde o tom, že sa o zuby nestaráme zodpovedne. To, že kazivosť zubov a predpoklad k vzniku parodontitídy sú dedičné, nie je pravda! Dedičné je postavenie, tvar, veľkosť a farba zubov. ... zlé, alebo dobré návyky čistenia - denná domáca starostlivosť.

Kaz vzniká jedine z povlaku, ktorý obsahuje baktérie. Pôsobenie povlaku na sklovinu po určitom čase spôsobuje odvápňovanie, oslabenie a postupný rozpad skloviny.

Parodontitídu spôsobuje zubný kameň pod ďasnovou úrovňou na koreňovej časti zuba, prevažne v medzizubnom priestore. Je to zápalové ochorenie ďasien a kosti v ktorej sú uložené zuby. Parodontitída vzniká neliečenou gingivitídou. Hovoríme o časovom období niekoľkých rokov!!

Deti nepotrebujú absolvovať dentálnu hygienu??

Prvá návšteva u dentálnej hygieničky je riadne odporúčaná, pri prerezaní prvých mliečnych zubov. Ich správne čistenie nám zaručí to, že zúbky budú zdravé a  "podržia" miesto trvalým zubom. Dôležité je dočisťovanie zubov rodičmi (minimálne do 9-10r.), keďže deti nie sú manuálne natoľko zručné, aby to zvládli úplne sami. Aby rodičia vedeli ako sa starať o detské zúbky (taktiež získať informácie o pôsobení výživy) je potrebná návšteva dentálnej hygieničky s dieťaťom. Frekvenciu návštev určujeme podľa veku, diagnózy, čeľustnoortopedickej liečby a spolupráce.

TOTO BOLO 5 NAJČASTEJŠIE OPAKUJÚCICH SA MÝTOV TÝKAJÚCICH SA DENTÁLNEJ HYGIENY.

 Dúfame že sme vám pomohli a objasnili niektoré veci. Radi vás privítame nielen u nás na blogu ale aj priamo v našej ordinácii. Neváhajte sa objednať buď online aleb.o telefonicky. Tešíme sa na vas! 🙂

Podobné články

27. mája 2020
25. apríla 2020
14. apríla 2020
14. apríla 2020
Krajský predseda asociácie dentálnych hygieničiek
Člen Slovenskej komory medicínsko technických pracovníkov
menucross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram